Smog elektromagnetyczny - wpływ fal na zdrowie

Smog elektromagnetyczny - wpływ fal na zdrowie

EMF – ang. ElectroMagnetic Field (pol. Pole ElektroMagnetyczne) Żyjemy w niewidzialnym morzu energii elektromagnetycznej. Subtelne energie nieprzerwanie tańczą wewnątrz i na zewnątrz naszych ciał, niezależnie od tego czy jesteśmy tego świadomi czy też nie. Pola elektromagnetyczne (PEM), z którymi mamy do czynienia są falami energii, które pochodzą ze źródeł stworzonych ręką ludzką: prąd elektryczny, wieże telefonii komórkowej, telewizory, komputery, monitory, silniki, lampy fluorescencyjne, kuchenki mikrofalowe, telefony komórkowe, koce elektryczne i setki innych, jak też ze źródeł naturalnych: promieniowanie kosmiczne, słońce, gwiazdy, ziemia. Ten typ energii jest z nami od zarania dziejów i jest nieodłącznym elementem życia jakie pojmujemy.

The Last of us

Elektrosmog - pochodzenie i skutki fal elektromagnetycznych

W tej sielance wszystko mogłoby wydawać się proste, zwłaszcza zwracając uwagę na fakt, że PEM są z nami od zawsze. Pierwsze oznaki iż z energią elektromagnetyczną trzeba się obchodzić ostrożnie wykryto już dosyć dawno temu. Ten rodzaj energii elektromagnetycznej nazwano jonizującym (radioaktywnym), a źródłem jego były pierwiastki radioaktywne. Okazało się, że promieniowanie radioaktywne ma bardzo dobre właściwości penetrujące (m.in. znane dziś promieniowanie rentgenowskie), ale z drugiej strony szkodzi przy nawet proporcjonalnie krótkich czasach ekspozycji, często prowadząc do kalectwa, a nawet śmierci. Rynek różnych gadżetów radioaktywnych przeżył wówczas załamanie. Wraz z postępem nauki znikały domowe aparaty do wykonywania zdjęć rentgenowskich, buty z prześwietlaczami kości dla dzieci, czy też jako jedne z ostatnich zegarki z radioaktywnymi, świecącymi wskazówkami. Promieniowanie radioaktywne zostało raz na zawsze bezpiecznie zamknięte w pokrywach z ołowiu i dzisiaj jego użycie jest ściśle kontrolowane. W międzyczasie następował szybki rozwój technologii związanych z promieniowaniem niejonizującym, takich jak radio, telewizja, czy radar. Początkowe zachłyśnięcie się tymi technologiami szybko jednak było zastępowane przez podejście bardzo ostrożne. Okazało się, że tkanka żywa znajdująca się w pobliżu zbyt silnego źródła promieniowania tego typu, nagrzewa się, a same pola powodują generowanie przepływu prądów elektrycznych w organizmach żywych. Wpływ na zdrowie wcale nie był taki z początku oczywisty, choć już lotnicy angielscy w czasie drugiej wojny światowej znajdowali ciekawe zastosowania dla ekranów radarów w bazach wojskowych, nagrzewając się lekko przed wyjściem na przepustkę, co ponoć dawało 100% pewność w eliminacji ryzyka płacenia ewentualnych, poprzepustkowych alimentów. Po jakimś czasie uznano nagrzewanie się tkanki i generowanie przepływu prądu za efekty niedopuszczalne i promieniowanie niejonizujące podzieliło wcześniejszy los promieniowania jonizującego. Dzisiaj moc emisji jest ściśle kontrolowana. Do oceny ryzyka wprowadzono tzw. współczynniki SAR, które mierzą stopień w jaki dana tkanka jest w stanie absorbować energię pochodzącą z PEM. Oprócz tego mierzy się również potencjał danego sygnału do generowania przepływu prądów w danym ośrodku.

Szokujące i nieznane fakty o elektrosmogu! Globalny eksperyment na ludzkości

Taki stan rzeczy panował przez długi czas. Był on bezpieczny dopóki uważano organizm człowieka za w gruncie rzeczy maszynę, w której zachodzą skomplikowane procesy chemiczne, które przy okazji emitują odrobinę mierzalnego pola elektromagnetycznego, a choroby są jedynie zakłóceniem równowagi tego układu. Wyłomy w tej teorii powodują kolejne przesunięcie się granicy bezpieczeństwa PEM. Dotychczasowy pogląd, iż ciało człowieka nie jest w stanie ‘zrobić’ nic konkretnego z otaczającymi je sygnałami elektromagnetycznymi, zastępują nowe teorie, sugerujące, że ciało nie tylko człowieka, ale wszystkich organizmów żywych generuje, kieruje się i wymienia z innymi słabymi sygnałami elektromagnetycznymi. Zakłócenia, które na masową skalę wprowadza do oryginalnego środowiska elektromagnetycznego człowiek, mogą powodować, że słabe sygnały organizmów żywych zostaną zakłócone. W takiej sytuacji wszelkie procesy chorobowe otrzymują naturalne wsparcie ze strony tych zakłóceń.
Widmo fal elektromagnetycznych
PEM, czyli pola elektromagnetyczne otaczają nas i wpływają na nas czy tego chcemy, czy nie. Nie jesteśmy w stanie ich wyczuć przy wykorzystaniu naszych zmysłów, poza wąskim spektrum światła widzialnego i podczerwieni (ciepło). Naturalnemu procesowi ewolucji zajęło co najmniej kilkadziesiąt milionów lat, aby przyzwyczaić gatunek ludzki do promieniowania pochodzenia naturalnego. W przeciągu ostatnich 100 lat wprowadziliśmy do środowiska ogromną ilość nowych pól elektromagnetycznych, o których wpływie na organizmy żywe, zwłaszcza tych długotrwałych wiemy na prawdę niewiele. Najnowsze badania wykazują, że nawet na poziomach świadomie nieodczuwalnych te pola mogą mieć poważny wpływ na nas, a co najważniejsze na nasze samopoczucie. Słusznym wydaje się wobec tego dążenie do jak najbardziej szczegółowego poznania tego, co nas otacza i eliminacji tego, co ma na nas destrukcyjny wpływ.
Bardzo powszechnym argumentem stosowanym przez obrońców telefonów komórkowych jest fakt, że jeśli telefony są aż tak złe, to jak mogą być nadal legalne. Cóż pozwolimy sobie przypomnieć, że w pierwszej połowie 20 wieku, koncerny tytoniowe był największym klientem na miejsce reklamowe w Journal of American Medical Association (JAMA).
“Naukowe” założenia, które były dopuszczane w tym piśmie wyglądały mniej więcej tak:
* “To co Twój lekarz przepisał” (papierosyL&M)
* “Dla dobrego trawienia, pal Camele” (dodatkowo zaznaczano, że Camele “stymulują przepływ płynów trawiennych”)
* “Więcej lekarzy pali Camele, niż jakiekolwiek inne papierosy”
Ciężko w to uwierzyć, patrząc przez pryzmat wiedzy o papierosach, jaką posiadamy teraz, że takie reklamy w ogóle istniały. Cóż, istniały i nikt się nie zastanawiał jaki jest wpływ papierosów. Były one po prostu akceptowane jako bezpieczne, a nawet zdrowe.

Co mogę zrobić już teraz, aby zminimalizować wpływ pól elektromagnetycznych w domu?

 1. Wyłączaj prąd na noc
 2. Jeśli to możliwe, przenieś sypialnię do pokoju nie przylegającego do sąsiadów, czy urządzeń generujących pole (jak np. lodówka, piec grzewczy)
 3. Usuń cały elektroniczny sprzęt, działający na baterie z sypialni, zwłaszcza urządzenia typu telefon komórkowy
 4. Nie korzystaj z WiFi w domu, staraj się raczej rozprowadzić dobrze ekranowane kable
 5. Wyłączaj nieużywane urządzenia elektryczne (całkowicie, nie tylko stand-by)
 6. Sprawdź, czy rury od gazu i ogrzewania są dobrze uziemione (czasem kiedy nie są, a wykorzystywane są do odprowadzania ładunku z np. komputera, powstają na nich pola statyczne, które również są niebezpieczne dla zdrowia
 7. Nie korzystaj z koców elektrycznych

Co mogę zrobić już teraz, aby zminimalizować wpływ pól elektromagnetycznych w biurze?

 1. Staraj się siadać z dala od urządzeń typu drukarka, kserokopiarka, serwer i innych, które podczas pracy mogą generować spore pole EM
 2. Zapewnij, by Twój komputer był podłączony do dobrze uziemionego gniazdka.
 3. Nie pracuj z laptopem czy innym urządzeniem elektronicznym na kolanach
 4. Jeśli musisz dużo dzwonić, zainwestuj w zestaw słuchawkowy

Poniżej zamieściliśmy porównanie norm biologicznych (których wprowadzenie ma eliminować wpływy nietermiczne) i obecnie obowiązujących w Polsce (głównie chroniących przed wpływami termicznymi).

Zakres częstotliwości Norma dopuszczona polskim prawem Norma biologiczna
0Hz – 5Hz 10kV/m | 750mG (75uT) b.d.
5Hz – 50Hz 10kV/m | 750mG (75uT) 10V/m | 2mG (200nT)
50Hz (obszary mieszkalne)
aż do 2kHz
1kV/m | 750mG (75uT) 10V/m | 2mG (200nT)
2kHz – 3MHz 20V/m (od 100kHz) 1V/m | 200uG (20nT)
3MHz – 300MHz 20V/m b.d.
300MHz – 300GHz 100 mW/m2 <0.1 uW/m2 – bezpieczne

0.1 – 10 uW/m2 – względnie bezpieczne

10 – 1000 uW/m2 – niebezpieczne

>1000 uW/m2 – bardzo niebezpieczne

(Standard der baubiologischen Messtechnik 2008)

natura-moc.pl zaleca wartość 10 uW/m2 wewnątrz pomieszczeń mieszkalnych i 1 uW/m2 w miejscach, gdzie śpimy.

Komunikacja bezprzewodowa jest całkowicie możliwa nawet przy poziomach sygnału 0.01 uW/m2.

Legenda: Hz – Hertz, kHz – kilohertz (=1000Hz), MHz – megahertz (= 1000kHz), GHz – Gigahertz (=1000MHz), V- Volt, m – metr, uG – mikroGauss, mG – miliGauss (=1000uG), nT – nanoTesla, uT – mikroTesla (=1000nT), uW – mikroWat, mW – miliWat (=1000uW), m2 – metr kwadrat (=m x m)Symptomy wpływu emf. Pola elektromagnetyczne przenikają nas w każdej chwili.

Dla przeciętnego człowieka żyjącego nawet w małym miasteczku ekspozycja na sztucznie wytworzone pola elektromagnetyczne jest pernamentna. Fizycznie odczuwalne objawy ekspozycji obejmują:

 • notoryczne zmęczenie
 • ataki nerwowości, które ciężko wytłumaczyć
 • zawroty głowy
 • bóle głowy
 • niemożność skupienia uwagi
 • bezsenność lub problemy ze snem (częste budzenie się)
 • niemożność regeneracji sił
 • uczucie grzania głowy w czasie rozmowy przez telefon komórkowy

Są to bardzo ogólne objawy, które można przypisać różnorakim stanom klinicznym, ale często ekspozycja na PEM ma charakter dosyć szybkiej zmiany. Tak na przykład w domu na przedmieściach możemy czuć się bardzo dobrze, ale w pracy w centrum miasta zawsze czujemy się źle, nerwowo, nie jesteśmy się w stanie skupić. Często zwiększenie ekspozycji na PEM można wykryć przy zmianie pracy lub zmianie warunków pracy. Przykładem jest zasłyszana przez nas historia pracownicy elewatora zbożowego:

“Od czasu, kiedy zainstalowano maszty telefonii komórkowej kilkadziesiąt metrów nad miejscem gdzie pracuję, zaczęłam odczuwać dziwne napady agresji w ciągu pracy, które wcześniej mi się nie przydarzały.”

Inny przykład płynie z zaprzyjaźnionej z nami firmy YSHIELD, a dokładnie od jednego z jej klientów, który wprowadził się do mieszkania w budynku znajdującym się blisko lotniska:

“Pierwszego dnia po wprowadzeniu się do mojego mieszkania, okazało się, że nie mogę spać. Budziłem się około 3 lub 4. Zrozumiałem, że z moim mieszkaniem może być coś nie tak. Kiedy obejrzałem okolicę mieszkania, odkryłem maszt telefonii komórkowej około 50 metrów od mieszkania.”

Zdarzają się również i inne, mniej standardowe przypadki. Jeden z naszych klientów zaczął miewać bóle nerek podczas pracy z laptopem. Po przeprowadzeniu kilku prostych pomiarów okazało się iż stały potencjał elektryczny generowany w jego ciele wynosił 20V. Problemem był źle uziemiony zasilacz impulsowy. Po usunięciu usterki minął również ból w nerkach.

Znane są przypadki pogorszenia stanu zdrowia cukrzyków i osób będących zagrożonych cukrzycą w trakcie korzystania z elektrycznego sprzętu na siłowni.

Nieustalone pola elektromagnetyczne (brudna elektryczność) w zakresie kiloherców, generowane w przewodach elektrycznych, mogą wpływać na podniesiony poziom cukru u diabetyków i osób pre-diabetycznych. Poprzez dokładne podążanie za poziomem glukozy w plazmie u czterech diabetyków typu 1 i typu 2, odkryliśmy, że reagują oni bezpośrednio na ilość brudnej elektryczności w ich otoczeniu. W środowisku czystym pod względem elektromagnetycznym, cukrzycy typu 1 wymagają mniej insuliny, a cukrzycy typu 2 mają niższy poziom glukozy w plazmie. Brudna elektryczność, wytwarzana przez urządzenia elektroniczne i bezprzewodowe, jest wszechobecna w środowisku. Ćwiczenie na elektrycznej bieżni, która wytwarza brudną elektryczność, podnoszą ilość glukozy w plazmie. Te odkrycie może wytłumaczyć dlaczego cukrzycy chwiejni mają trudności z regulacją poziomu cukru we krwi. Bazując na zakładanej ilości osób, które mogą cierpieć z powodu nadwrażliwości na elektryczność (3-35% populacji), 5-60 milionów cukrzyków na całym świecie może dotykać ten problem. Ekspozycja na zanieczyszczenia elektromagnetyczne w różnych formach, może wpływać na wyższy poziom glukozy w plazmie i na błędną diagnostykę cukrzycy. Zmniejszając ekspozycję na zanieczyszczenia elektromagnetyczne, poprzez unikanie go lub poprzez specjalne filtry, może pozwolić niektórym diabetykom na lepsze regulowanie poziomu cukru we krwi, z mniejszą ilością leków i poziomami przyjmowania, a pre-diabetykom dłużej pozostać nie diabetykami.

Wnioski:

W dodatku do stylu życia i genetyki, środowisko wydaje się być kolejnym czynnikiem wpływającym na wysoki poziom cukru we krwi. Ten pomysł prezentuje możliwą zmianę paradygmatu w kwestiach myślenia o cukrzycy, a konsekwencje mogą być dalekosiężne. W rezultacie, nadaliśmy cukrzycy środowiskowej nazwę cukrzycu typu 3.

Wiemy, iż dotychczas nie ma zaakceptowanej definicji cukrzycu typu trzeciego oraz że nasza definicja może stać w konflikcie z innymi, które zostały zasugerowane, włączając w to kombinację typu 1 i typu 2, cukrzycę ciążową, a także pomysł, iż choroba Alzheimera jest formą cukrzycy (Steen et al. 2005; de la Monte et al., 2006).


Efekty działania pola elektromagnetycznego w bezpośrednim zakresie są niemierzalne i ciężko potwierdzić powody wymienione powyżej za pomocą dostępnych badań klinicznych. Najczęściej są to tylko odczucia i w niestety w większości są ignorowane przez lekarzy.

Jeśli więc zdarzy się Państwu, iż któryś z opisywanych przez nas objawów zacznie się pojawiać u Państwa, warto jest przeprowadzić pomiar natężenia pól elektromagnetycznych.

Inteligentne liczniki i PEM - Kryzys Zdrowotny Naszych Czasów - Dr Dietrich Klinghardt

Zdrowy sen i wypoczynek.

Nasza ogólna wiedza na temat snu jest zawiera się zazwyczaj w stwierdzeniu – “śpię … ileś godzin na dobę”. Jednak jak wykazują badania coraz mniej z nas rzeczywiście wypoczywa w czasie snu, a naukowcy mają trudności z określeniem dlaczego dokładnie. Pojawiają się różne teorie, tak jak słynne USA “jeśli mamy zwierzęta domowe, to nie zdajemy sobie sprawy iż one chrapią i najprawdopodobniej z tego powodu wybudzamy się nieświadomie w nocy”. jest to jedna z bardziej naukowych teorii, które przeważają w dziedzinie badań nad snem (teorii proponującej natężenie hałasu jako powodu bezsenności lub problemów ze snem).

Zgodnie z naszymi doświadczeniami wyznajemy inne zasady. Otóż okazuje się, że za nasz pełny wypoczynek odpowiedzialna jest w dużej mierze szyszynka (gruczoł w centrum mózgu), która do niedawna była uważana przez medycynę akademicką, jako nic nie warta pozostałość po procesie ewolucji. Okazuje się, że jest ona bardzo wrażliwa na natężenie fal elektromagnetycznych w trakcie spania. Ogólnie rzecz ujmując wrażliwość objawia się zmniejszoną produkcją melatoniny, która to znowu jest hormonem podstawowym wykorzystywanym przez organizm do regeneracji tkanek.

Jak więc odczuwa się zdrowy sen i stan wypoczęcia? Zdrowy sen charakteryzuje:

 • Brak pełnych wybudzeń w nocy
 • Lekkość podczas wstawania
 • Brak drętwiejących kończyn
 • Brak ciężkich i przerażających, lub nadmiernie hurraoptymistycznych, męczących snów (lub też sny takie występujące raz nad ranem, najczęściej po lekkim przebudzeniu)

Natomiast stan pełnego wypoczęcia można scharakteryzować dwoma określeniami:

 • Chce nam się robić rzeczy (jak pójście do pracy, sprzątanie kuwet, zamiatanie, gotowanie)
 • Mało rzeczy nas irytuje

Pola elektromagnetyczne zakłócają proces snu między innymi dlatego iż duża część z nich rezonuje z bazowymi częstotliwościami mózgu, często odciągając jego uwagę od odpoczynku. Aby osiągnąć zdrowy sen, a poprzez to dobrze wypocząć należy:

 • Wyciemniać możliwie jak najlepiej pomieszczenia do spania
 • Zapewnić sobie ekranowanie przed polami wysokich częstotliwości
 • Wyłączać dopływ prądu do pomieszczeń sypialnych na noc (aby uniknąć ekspozycji na pola niskich częstotliwości oraz niepotrzebnego generowania się w ciele potencjałów stałych, które przeszkadzają w zdrowym przekazywaniu impulsów nerwowych)

Jeśli nie są Państwo w stanie odpowiednio wypoczywać w swojej sypialni, zachęcamy do przeprowadzenia pomiarów oraz służymy radą w jaki sposób osiągnąć zdrowy sen i wypoczynek.

Jak zmniejszyć szkodliwość promieniowania elektromagnetycznego i mikrofalowego ?

Wykonujemy pomiary, zapewniamy materiały ochronne (tkaniny, moskitiery, siatki ekranujące, folie na okna, farby) i profesjonalny sprzęt pomiarowy (LF i HF).

Czemu służą nasze pomiary?
Celem nadrzędnym, jakiemu służą pomiary jest stworzenie zdrowego środowiska wolnego od szkodliwych dla organizmu pól elektromagnetycznych, takiego, które zapewnia zarówno regenerujący wypoczynek jak i efektywną pracę. Obecnie poziom generowanych przez człowieka pól elektromagnetycznych przekracza naturalny poziom ziemskiego pola elektromagnetycznego miliard razy! …i stale rośnie. Oznacza to, że niemal w każdym miejscu jesteśmy narażeni na mniejszy lub (częściej) większy i ciągle narastający szkodliwy wpływ sztucznych pól elektromagnetycznych. Stworzenie środowiska wolnego od tych pól lub przynajmniej ograniczenie ich szkodliwego wpływu, najczęściej więc nie jest możliwe bez ekranowania przestrzeni wypoczynku i pracy oraz, w miarę możliwości, likwidacji źródeł promieniowania.

Stąd po pierwsze, potrzebujemy dowiedzieć się z jakim poziomem promieniowania mamy do czynienia i jakie jest jego źródło. Po drugie, chcemy upewnić się, że wprowadzone działania zaradcze będą optymalne, co oznacza, że przyniosą pożądany efekt przy możliwie niskich nakładach. Tych celów nie da się osiągnąć bez precyzyjnie przeprowadzonych pomiarów i właściwej interpretacji ich wyników. Ostatecznie o tym, że nasze środowisko jest wolne od szkodliwego działania pól elektromagnetycznych możemy się przekonać wykonując pomiary po ekranowaniu.

Co i jak mierzymy?
Aby właściwie ocenić ekspozycją na pola elektromagnetyczne dokonujemy najpierw rozpoznania źródeł promieniowania na zewnątrz badanej przestrzeni i określenia wielkości pól generowanych przez te źródła. Następnie mierzymy poziomy i identyfikujemy źródła wewnątrz. Ze względu na fakt, że efekty biologiczne w ludzkim organizmie związane są nie tylko z natężeniem pola ale i czasem ekspozycji, koncentrujemy się na miejscach wypoczynku i pracy – tych w których ludzie przebywają dłuższy czas. Największym zainteresowaniem darzymy sypialnie:) a to dlatego, że w czasie snu organizm ludzki jest wielokrotnie bardziej wyczulony na przenikające go pola elektromagnetyczne ("Zdrowy sen i wypoczynek"). We wszystkich tych kluczowych miejscach dokonujemy pomiarów w trzech zakresach:

 1. Pomiar pól elektromagnetycznych niskiej częstotliwości (LF), pochodzących od sieci zasilających, oświetlenia oraz urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Dla właściwej oceny efektów biologicznych oraz optymalnego doboru metod ekranowania ten pomiar wykonujemy oddzielnie dla składowej elektrycznej i magnetycznej pola. Identyfikujemy jednocześnie częstotliwości pola w zakresie od 5Hz do 100kHz. Wynik pomiaru rejestrujemy w Voltach/metr dla składowej elektrycznej i nanoTeslach dla składowej magnetycznej oraz odnosimy do wartości uznanych za biologicznie bezpieczne.
 2. Pomiar pól elektromagnetycznych wysokiej częstotliwości (HF) w pasmach mikrofalowych, pochodzących od urządzeń telefonii komórkowej, komputerowych sieci bezprzewodowych, domowych telefonów bezprzewodowych, instalacji alarmowych, kuchenek mikrofalowych i wszelkich innych źródeł pracujących w zakresie częstotliwości od 800MHz do 3,3GHz. Wynik pomiaru rejestrujemy w mikro lub miliwatach na metr kwadratowy (gęstość strumienia mocy promieniowania) i podajemy w odniesieniu do wartości uznanych za biologicznie bezpieczne.
 3. Pomiar napięcia indukowanego w ludzkim ciele (Body Voltage). Ciało ludzkie, przez które przenika zmienne pole elektromagnetyczne, przejawia złożone właściwości bioelektronicznych. Jest między innymi w stanie dekodować sygnały elektryczne niskiej częstotliwości nałożone na sygnały wysokiej częstotliwości (jak np. sygnały telefonii komórkowej czy sieci WiFi). Skumulowany efekt działania tych pól można w stosunkowo prosty sposób mierzyć jako napięcie indukowane w ciele, względem potencjału Ziemi. Wynik tego pomiaru rejestrujemy w miliVoltach lub Voltach i podajemy odnosząc do wartości uznanych za biologicznie bezpieczne.

Jak wyglądają pomiary dla Ciebie?
Kiedy zamawiacie Państwo pomiar (można to zrobić telefonicznie, telefon w kontakcie), w uzgodnionym terminie pojawi się jeden lub dwóch jegomości z nieco tajemniczo wyglądającymi walizeczkami. Wyjmą z nich przedziwnie wyglądające i wydające odgłosy instrumenty. Proszę się nie dziwić jeśli będą chcieli wejść do każdego pomieszczenia, w którym wypoczywa się bądź pracuje. Właściwie nie są groźni…

A tak poważnie, w uzgodnionym terminie pojawi się ktoś od nas i możecie mieć Państwo pewność, że będzie to osoba lub osoby, które posiadają dogłębną wiedzę, doświadczenie i pełnię kompetencji, nie tylko do tego, by wykonać pomiary ale również by udzielić satysfakcjonującej odpowiedzi na wszelkie związane z zagadnieniem smogu elektromagnetycznego pytania, wyjaśnić nagromadzone wokół tego tematu kontrowersje i rozwiać wątpliwości. Możecie więc Państwo tę okazję wykorzystać, a my z przyjemnością podzielimy się naszymi doświadczeniami i wiedzą.

Czas trwania pomiarów zależy między innymi od wielkości mieszkania, domu czy też ilości miejsc pracy w przypadku biur. Szanujemy Państwa czas i dlatego zawsze podajemy przypuszczalny, wynikający z naszego doświadczenia, czas pomiarów, tak byście mogli Państwo go uwzględnić w swoich planach. Orientacyjnie, dla średniego 3-pokojowego mieszkania potrzeba około 2-3 godzin.
W trakcie trwania pomiarów, potrzebujemy jedynie swobodnego dostępu do pomieszczeń i miejsc pracy, które mają być objęte pomiarami. Jeśli korzystacie Państwo z telefonów bezprzewodowych i/lub innych urządzeń bezprzewodowych (np. routery WiFi, komputery) będziemy prosić o ich wskazanie, a następnie wyłączenie na czas pomiarów. W trakcie, na bieżąco informujemy o tym, jakie wartości zmierzyliśmy i jak się one mają do poziomów uznawanych za biologicznie bezpieczne. Często już w trakcie pomiarów sugerujemy działania ochronne, dobieramy je wspólnie z Państwem, odpowiednio do indywidualnych potrzeb i możliwości. Pomiary dokumentujemy, a Państwo otrzymujecie raport z pomiarów.

Przykładowe projekty


Mieszkania w Austrii

Produkty ekranujące, które oferujemy zapewniają uzyskanie optymalnych warunków zamieszkania niemal w każdej sytuacji. W tym projekcie natężenie promieniowania, na które narażeni byli mieszkańcy zmniejszono z 789 mikroW/m² do 0,47 mikroW/m², stosując tylko jedną warstwę farby YSHIELD HSF54.

Mieszkanie w Austrii - ekranowanie

Ekologiczne domki firmy Baufritz w Niemczech

Firma YSHIELD nawiązała współpracę z firmą Baufritz w Bawarii, której celem było opracowanie farb ekranujących EMR,  opartych na materiałach odnawialnych. W efekcie tej współpracy dział badań i rozwoju firmy YSHIELD opracował unikatową farbę, w której zastosowano środki spajające jedynie pochodzenia naturalnego. Farba HSF71 ‘Baufritz’ jest obecnie wykorzystywana do ochrony przed promieniowaniem mikrofalowym w domkach firmy Baufritz, które znajdują się w sąsiedztwie wież antenowych telefonii komórkowej, tak by zapewnić maksymalną ochronę mieszkańcom, nawet w miejscach, które narażone są na silne promieniowanie.

Ekologiczne domki firmy Baufritz (ekranowanie)

Ochrona kondominiów na Węgrzech

Ekranowanie kondominiów na Węgrzech farbami ekranującymi NSF34/HSF54. Zakres projektu: Ochrona przed polami prądu zmiennego niskich częstotliwości dla wszystkich urządzeń domowych/ przewodów; jako opcję umożliwiono ekranowanie przed EMF wysokich częstotliwości.

Ekranowanie kondominiów na Węgrzech

Mieszkania w Holandii

Ekranowanie mieszkania w pobliżu lotniska w Amsterdamie w Holandii z wykorzystaniem farby HSF54. Promieniowanie spadło z wartości 150 uW/m² do 0,08 uW/m². Referencje: ‘Pierwszego dnia po wprowadzeniu się do mojego mieszkania, okazało się, że nie mogę spać. Budziłem się około 3 lub 4. Zrozumiałem, że z moim mieszkaniem może być coś nie tak. Kiedy obejrzałem okolicę mieszkania, odkryłem maszt telefonii komórkowej około 50 metrów od mieszkania. Sprawdziłem internet i znalazłem farbę YSHIELD. Profesjonalna pomoc firmy dała mi przekonanie, aby wypróbować ich produkt. Zaopatrzyli mnie również w miernik wysokich częstotliwości by zmierzyć różnicę przedi po zaaplikowaniu farby. Rezultat był niesamowity. Odczyt zmniejszył się z 150 uW/m² do 0,08 uW/m². Teraz mogłem spać bardzo dobrze. Wszystko dzięki produktowi firmy YSHIELD.’

Mieszkanie w Holandii (ekranowanie)

Dom w Austrii

Wyekranowanie domu w Austrii przeciw promieniowaniu mikrofalowemu masztu telefonii komórkowej. Promieniowanie spadło z 193 uW/m² dp 0,1 uW/m².

Dom w Austrii (ekranowanie)

Biuro w Australii

Ochrona biura w Australii. Zdjęcie po prawej pokazuje instalację uziemiającą ścianę pokrytą farbą firmy YSHIELD (zestaw połączeniowy ES oraz pasek uziemiający EB).

Biuro w Australii (ekranowanie)

Dom w Australii

Ekranowanie domu przed wpływem EMF w Australii przy użyciu farby HSF54. Cel projektu: Ochrona przed promieniowaniem pochodzącym z stacji bazowej telefonii komórkowej zakamuflowanej w wieżyczce kościelnej (zdjęcie z lewej).

Dom w Australii (ekranowanie)

Dom w Australii

Ekranowanie dom jednorodzinnego w Australii przeciw promieniowaniu mikrofalowemu pochodzącemu z pobliskiej wieży telefonii komórkowej. Poziom promieniowania spadł z 604 uW/m² do 0,26 uW/m².

Dom w Australii (ekranowanie)

‘Bliźniak’ w Niemczech

Ekranowanie domu w zabudowie bliźniaczej przeciw promieniowaniu mikrofalowemu pochodzącemu z pobliskiej wieży telefonii komórkowej. Zgodnie z opinią profesjonalnego malarza farbę nakładało się bardzo sprawnie. Poziom promieniowania spadł z 604 uW/m² do 0,26 uW/m².

Bliźniak w Niemczech (ekranowanie)

Budynek lotniska w Azji

Budynek lotniska w Azji (ekranowanie)

Firma Asus-Computers w Azji

Firma Asus Conputers w Azji (ekranowanie)

Budynek z mieszkaniami w Grecji

Budynek z mieszkaniami w Grecji

Jaki jest efekt pomiarów?
Tak jak już wspominaliśmy, pomiary które wykonujemy mają dopomóc w stworzeniu zdrowego, pozbawionego szkodliwego dla organizmu promieniowania elektromagnetycznego, środowiska. Aby taki efekt końcowy osiągnąć, nie wystarczy dokonać pomiarów i zapisać wyniki. Potrzeba zmierzone wielkości właściwie zinterpretować, po czym na tej podstawie dobrać optymalne technologie ochrony i ekranowania, inne w każdym indywidualnym przypadku. Dlatego, raport jaki Państwo otrzymujecie z naszych pomiarów zawiera następujące elementy:

 1. Dokumentacja pomiarów (wartości zmierzone odniesione do wartości uznanych za biologicznie bezpieczne),
 2. Ogólna ocena zagrożeń i priorytety dla działań ochronnych,
 3. Dwie, uporządkowane według priorytetów, listy:
  • Co można i należy zrobić już dziś, ponosząc minimalne nakłady.
  • Co należy zrobić dla zagwarantowania optymalnych rezultatów, wraz z estymacją kosztów materiałów ekranujących.

Jeśli potrzebujecie Państwo dodatkowych informacji, macie pytania bądź wątpliwości, które chcecie rozwiać przed tym jak będziecie zamawiać pomiary – prosimy o kontakt.

Chcesz wiedzieć więcej?

Zadzwoń: 604 146 284